Meskenlerin Haczi mümkün müdür?

Meskenlerin Haczi Mümkün Müdür?


Bir tane konutunuz varsa ve satılması halinde, satış değeri ile sosyal konumunuza uygun başka bir ev almanız mümkün değilse haczi mümkün değildir. Bu halde şikayet 7 günlük süreye tabidir ve icra mahkemesine yapılır.

İcra Takibi Ne Zaman Sonuçlanır?

  • İcra takibi sonuçları için kesin bir netice elde edebilmek için borçlunun ödeme kabiliyeti ve maddi durumu analiz edilmektedir. İcra ve haciz risklerine rağmen borçlu, borcunu ödemiyorsa, haciz yoluna başvurulur. Bu süreç; borçlunun ekonomik durumuna ve borcunu ödemek için istekli olmasına göre değişmektedir. İlamlı icra ne zaman kesinleşir:
  • İlamlı icra takibinin kesinleşmesi için icra takibi yollanan borçlunun 7 gün içerisinde borca itiraz etmemesi gerekmektedir.
  • Borca itiraz edilmemesi durumunda, icra takibi kesinleşir.

Haciz Ne Zaman Başlar?

İcra takibi başladıktan sonra borçlu olan kişinin malvarlığı ve ekonomik durumu analiz edilir. Daha sonra haciz yoluna başvurulur. El konulmuş olan mallar eğer borçlu kişinin hayatını idame ettirmesi için zorunlu ise, borçlu bu noktada borcunu rızaen ödeme şansına sahiptir.

İcra takibi aşamaları kapsamında eğer borçlu halen ödeme yapmıyorsa, bu noktada haciz edilen mallar, paraya çevrilir. Eğer borçlu malvarlığını icra takibi sırasında elinden çıkarırsa, bu noktada icra takibi sürünceme kalabilir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN