İcra Takibinde Hangi Döviz Kuru Kabul Ediliyor?

İcra Takibinde Hangi Döviz Kuru Kabul Ediliyor?

İcra Takibinde Hangi Döviz Kuru Kabul Ediliyor?

İcra takibinde borçlu alacaklıya hangi para birimiyle borçlandıysa; borcunun, borcunu ödeyeceği tarihteki kuru üzerinden ödeme yapar.

Hangi para birimi ile ödeme yapacağı ise alacaklının seçimi ile belirlenir. Alacaklı yabancı para ile yapılan bir borcun Türk Lirası ile ödemesinin yapılması talebini reddedebilir.

Yabancı Para Borcunda Hangi Faiz Uygulanır?

Yabancı para ile yapılmış olan borçtan alacaklının yeterli faiz alabilmesi için borcun Türk parasına çevrilmesi gerekir. Eğer alacaklı ödemenin yabancı para ile alınması isterse; 3095 sayılı kanuna göre devlet bankasının bir yıl mevduatlı hesaba uyguladığı en yüksek faiz oranı üzerinden bir faiz hesaplanır.

Fakat ödemenin Türk parası ile yapılması talep edilirse daha yüksek oranlı bir faiz uygulanır. Takip kararının çıktığı tarihin kuruyla Türk parası hesaplanır ve bu miktar üzerinden temerrüt faiz oranı belirlenir.

Fakat bu noktada alacaklının bir seçim yapması gerekmektedir. Çünkü ana para üzerine hem kur farkının hem de temerrüt faizinin uygulanması gibi bir durum söz konusu değildir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN