İcra Takibi Ne Demek

İcra Takibi Ne Demek

İcra Takibi Ne Demek? İcra takibi anlamı açıklamak gerekirse, bir alacağın tahsil edilebilmesi adına İcra Müdürlükleri aracılığı ile işlemleri resmi olarak başlatmaları ve alacağı resmi yollardan alması olarak tanımlanabilir.

İcra takibi yapmak için bir avukata başvuru yapılabileceği gibi, bizza alacaklı olan kişi kendi başına da bu süreci yönetebilir. Ne var ki icra takibi yapan kişinin borç ve iflas hukuku konusunda derinlemesine bilgi sahibi olması beklenir. Bu da bir hukuk eğitimi ile mümkün olur.

İcra Takibini Nerede Açabilirim?

İcra takibi yapma nedeni borçlu kişinin borcu alamamış olmasından kaynaklanmaktadır. İcra takibinin üç farklı yolu bulunmaktadır. Bunlardan ilki ilamlı icra, diğeri ilamsız icra ve son olarak kambiyo senedine dayanan icradır.

İcra takibi yapmak isteyen kişilerin hangi tür icra yapmak istediklerini bilmeleri ve buna yönelik belgelerini hazırlamaları gerekmektedir. Eksik belge ile başvuran kişilerin başvuruları usul olarak reddedilir. Herhangi bir icra takibinin resmen başlatılabilmesi için icra takibi niteliğine göre gerekli belgelerin hazırlanması be yetkili mahkemelere başvuru yapılması gerekmektedir.

İcra Takibi Nereden Başlatılır?

İcra takibi başlatmak için başvuru yapmak isteyen kişinin bulunduğu yerdeki İcra Müdürlükleri’ne başvuru yapmaları gerekmektedir.

Bunun için ilk olarak yapılması gereken şey icra takibinin türüne kara vermektir. İcra takibi türü ilamlı icra takibi, ilamsız icra takibi ve son olarak senede bağlı icra takibi olmak üzere değişiklik gösterebilir. Her icra takibi türü için olan gereklilikler ve süreç farklı ilerler.

İcra Takibine İtiraz Etmem Mümkün mü?

İcra takibi itirazı mümkün. Borç ve iflas hukuku bilen bir avukat ile birlikte çalışılması kişinin haklarını öğrenmesine ve sürecin daha kolay, hızlı yürütülmesine de fayda sağlayacaktır. Burada önemli olan nokta itiraz etmek isteyen kişilerin kendilerine verilen süre dahilinde itiraz etmelidir. Bu süre bir haftadan daha uzun olamaz.

Ne var ki gecikmiş itiraz ile birlikte geçerli gerekçeleri olan kişilerin bu süreden daha uzun zamanda yapmış oldukları başvurular değerlendirmeye alınır. Fakat başvurunun yapılmış olması itirazın kesin olarak gerçekleşeceği anlamına gelmeyeceğinin akılda bulundurulmasında fayda vardır.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN