İcra Takibi Kaç Günde Sonuçlanır?

İcra Takibi Kaç Günde Sonuçlanır?

İcra Takibi Kaç Günde Sonuçlanır? İcra takibinin sonuçlanması; açılan icra davasının türüne ve işleyiş sürecine bağlı olmakla birlikte, ortalama 1 ay gibi bir süre içerisinde sonuçlanır.

Bu kadar sürmesinin esas nedeni ise; borçluya tebligatın postalanması ve sonrasında borçlunun da çeşitli evrakları İcra Dairesine göndermek zorunda olmasından kaynaklı zaman kayıplarıdır.

Alacaklı eğer isterse kendisi veya avukat aracılığı ile İcra Dairesine giderek icra takibi başlatır. İcra takibi süreci böylece resmen başlamış olur. Bu takibin başlamasını haber vermek amacıyla borçluya bir tebligat gider.

İcra Takibi Kaç Günde Sonuçlanır?

Bu tebligat eline ulaştıktan sonra borçlunun 7 iş günü süresi vardır. 7 iş günü içerisinde icra takibi kararına itiraz edebilir.

Eğer itiraz etmez ise 10 iş günü sonucunda icra takibi kararı kesinleşir ve borçlu İcra Dairesine mal beyanında bulunmak zorunda kalır. Mal beyanına göre borçlunun ilgili mal varlığı haciz edilir.

Borçlu İcra Takibinin Sonuçlanma Süresini Nasıl Değiştirebilir?

İcra takibinin düşmesini ve dosyanın kapanmasını istiyorsa borçlunun borcunu ödemesi gerekir. Borcunu ödediği anda mal varlığı üzerindeki haciz kaldırılır. Böylece 1 aydan daha erken bir sürede icra takibi sonuçlanmış olur. Fakat borçlu nakit para bulamaz ise, haciz edilen mal varlığı da kısa sürede paraya çevrilemez ise; icra takip süresi 1 aydan çok daha uzun sürebilir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN